Proč vyrazit na jógový festival? Není jóga jako jóga :-)

Jóga je trend, o tom není pochyb. V tom trendu jede stále více lidí. A je to dobře… Protože tenhle trend má smysl. Alespoň já to tak vnímám.

Nedávno jsem sama sobě pokládala otázku: Kdy jde vlastně o opravdovou jógu a kdy je to jen další z řady různých cvičení, díky kterému se protáhneme, posílíme svaly a (dobře jako bonus navíc) užijeme si relaxaci? To cvičení navíc vypadá jako jóga, protože využívá stejné pozice… Hmmm… Tak jak to je?

V Čechách můžeme najít obojí. Jógy je všude plno. Když jsem sama začínala s lektorováním powerjógy, o samotné józe jsem v jádru nevěděla nic, ani ťuk. Prostě pohybová aktivita, která se nějak jmenuje a je to zrovna jóga. Ani mě nenapadlo se tím nějak více zabývat. Intuice mě táhla tímhle směrem, tak co… Jdu tam, kde mi to dělá radost, ne? V těle jsem se navíc cítila po každé lekci dobře a tak nějak jinak, uvolněně, přítomně. Jóga to však nebyla v žádném případě. Nevyčítám si to. Dělala jsem, jak nejlépe jsem v té době uměla a dělala jsem to s čistým a upřímným záměrem – pomáhat. Tak snad to více pomohlo, než uškodilo. 🙂

Tenhle příběh se začal psát před 8 lety. Jak si připadám teď? Jako jógový začátečník. Začátečník, který je tak drzý, že si troufá organizovat jógový festival. I tady mám čistý a upřímný záměr – pomáhat. Přinášet lidem to nejlepší, co dovedu. Z tohoto úhlu pohledu nepotřebuji cítit uvnitř sebe na poli jógy dokonalost (mimochodem, dosáhl jí vůbec někdy někdo?)

Pojďme ale zpět k původní otázce. Jaký je rozdíl mezi jógou a cvičením? Cvičení je cvičení. Jednou, dvakrát za týden si někam zajdu a to je vše. Jóga, jak ji momentálně vnímám, je životní styl, jóga je propojena s životem snad ve všech aspektech. To už není, večer si jdu zacvičit a pak sebou fláknu k televizi a je mi všechno jedno. Jinak řečeno – nevědomě pokračuji ve svých životních stereotypech. Jóga je ráno, poledne, večer. Jóga je mé chování, mluvení, smýšlení. Jóga je má pozornost a koncentrace v běžných každodenních situacích. Jóga je vědomý dech. Jóga je vlastní praxe. A mnoho dalšího k tomu. (Možná budu za deset let kroutit hlavou nad tím, co jsem to tady o józe napsala a ještě si dovolila zveřejnit. No nic. :-))

Možná se řada z Vás nachází v tom poli jógy, kde jde ještě hlavně o to cvičení. Možná jste někde na pomezí. Možná někde hluboko uvnitř cítíte, že byste rádi pronikli hlouběji a díky józe měli nejen protažené a posílené tělo. Možná byste rádi začali odkrývat další a další poklady, které k Vám mohou skrze jógu přijít. Pokud je to tak, a brnká to na Vaše vnitřní strunky, přijďte na festival. Právě tady totiž můžete tu proměnu/posun zahájit. Tady můžete ochutnat jógu jinak. V různých příchutích a odstínech. Tady můžete potkat mnoho jógových osobností, které Vás mohou inspirovat.

Výběr lektorů prošel nejen přes mou mysl a logiku (aby nám nějak ladil program, že :-)), ale i přes mé srdce. Ani jeden neunikl mému vnitřnímu skeneru, který proběhl většinou před oslovením samotného lektora nebo při komunikaci s ním. I další věci kolem festivalu nechávám projít svým vnitřním skenerem. To všechno z jednoho jediného důvodu… Aby vzniklo to nejlepší, co je v tuto chvíli možné. Aby to přineslo to nejlepší pro Vás (možná začnete jógu i sebe vnímat úplně jinak, kdo ví?) i pro mě. Aby to přineslo to nejlepší celku. Dělám to ze srdce a z lásky. I když ne dokonale. O to je to celé ale větší zábava.

Pojďte se stát součástí tohoto projektu i vy!

Vstupenky najdete TADY !

Krásné slunečné jarní dny všem. <3

Lucie D.

Komentáře